Calendar

March 2024
M T W T F S S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Search:
Apr 13 2015

JAK ROZPOZNAĆ PROFESJONALNEGO FOTOGRAFA

Ślub, narodziny dziecka, ważne wydarzenie w życiu czy też po prostu własny album ze zdjęciami: najcenniejsze momenty naszego życia zostają w naszych sercach, żyjąc wśród naszych bliskich. Z czasem jednak wspomnienia tych chwil zaczynają powoli zanikać i szczegóły znikają, odpływając w siną dal.
Dlatego warto polegać na profesjonalnym fotografie, którego zadaniem jest uchwycenie prawdziwej istoty tych chwil i przeniesienie ich na papier: uwiecznienie uśmiechu, gestu  i/lub szczegółów, które pozostaną z nami na zawsze.

JAK ROZPOZNAĆ PROFESJONALNEGO FOTOGRAFA W 5 KROKACH

Obecnie w Internecie pełno jest ogłoszeń wolnych strzelców z niewielkim doświadczeniem, lub co gorsza, amatorów, podających się za ekspertów w dziedzinie fotografii i technik fotograficznych.
Nauczmy się zatem, jak zidentyfikować prawdziwego profesjonalnego fotografa, który idealnie nada się do naszych potrzeb korzystając z pięciu prostych wskazówek.

  1. Pieniądze = umiejętności?
    Wiele osób uważa, że im wyższa jest stawka fotografa, tym większe są jego umiejętności. Zasada ta, mimo, że jest dość istotna, nie zawsze jest prawdziwa. Oczywiście możemy znaleźć kilka początkujących fotografów z ogromną pasją, ale przede wszystkim liczy się ogromny talent. Ci “ambitni profesjonaliści” oferują bardzo niskie i konkurencyjne ceny, bowiem dopiero zaczynają swoją działalność. Jednak przed zatrudnieniem kogoś, zaleca się sprawdzić jego portfolio. Pomoże nam to także lepiej zrozumieć styl fotografa i dowiedzieć się, czy spełnia on nasze oczekiwania. Ten punkt jest więc tak samo prawdziwy, jak ryzykowny. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele ludzi, którzy zaczynali swoją przygodę z fotografią i oferowali obsługę ślubu w bardzo niskiej cenie lub prawie za darmo (a nawet i bezpłatnie). Powinniśmy być jednak bardzo ostrożni, ponieważ bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę i uzyskać koszmarne zdjęcia z tak wyjątkowego i jednorazowego wydarzenia. Widzieliśmy wielu “fotografów”, niektórzy z nich mieli swoje własne stoiska na wystawach fotografii, weselach, itp., reklamując swoje usługi za pomocą skradzionych lub zakupione w Internecie zdjęć, które oczywiście były wykonane i podpisane przez innych ludzi. Ludzie wierzą, że firma potrafi robić tak samo dobre zdjęcia, jak te, które mają na swoich ulotkach, albumach lub na swojej stronie internetowej. Jednakże ich usługi, chociaż często w bardzo dobrej cenie, nie są dobrej jakości i klienci są rozczarowani efektem końcowym. Strzeżcie się!
  2. Waga rekomendacji
    Kiedy wynajmujemy fotografa tak naprawdę stajemy się jego pracodawcą. Z tego powodu, naszym prawem i powinnością jest wcześniejsze sprawdzenie curriculum vitae osoby, którą chcemy zatrudnić, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Profesjonalny fotograf, szanujący swoje dobre imię, powinien posiadać certyfikaty i dyplomy ukończonych szkół/kursów. Może też posiadać doświadczenie z pracy z innymi fotografami lub jako praktykant u innych specjalistów i w agencjach fotograficznych. Również ten podpunkt nie jest pozbawiony wyjątków. Istnieje wiele fotografów, którzy porzucili pracę w korporacji, aby wykonywanie zdjęć przekształcić w pełnoetatowe zajęcie. Są także ludzie, którzy uzyskali dyplom szkoły dla fotografów, ukończyli wiele kursów, brali udział w wielu pokazach i warsztatach, ale ich zdjęcia są okropne. Dlatego też wskazane jest spojrzenie do portfolio i sprawdzenie, jak wyglądają ich poprzednie prace, czy są polecani oraz czy ich usługi spełnią nasze nasze oczekiwania.
  3. To wszystko kwestia sprzętu
    Gdy mówimy o fotografii, sam talent nie jest wystarczający: świetne zdjęcia to sprytne połączenie szczegółów, wyczucia i techniki. Wykonując swoje arcydzieła, profesjonalni fotografowie używają specjalnego sprzętu. Aparaty są najczęściej cyfrowymi lustrzankami. Ogólnie rzecz biorąc, profesjonaliści stale inwestują w swój sprzęt, chcąc zapewnić usługi dla swoich klientów tylko i wyłącznie z najlepszym możliwym wyposażeniem. Warto tutaj podkreślić, że dobry fotograf jest zdolny do zrobienia dobrej jakości zdjęcia nawet przy niskiej jakości sprzęcie, jednak potrzebuje on czasu i przygotowania. Wynikiem takich eksperymentów zazwyczaj jest coś, co nazywanym fotografią artystyczną. Podczas obsługi imprez (wesel, itp.) nie ma dużo czasu do namysłu – fotografowie muszą działać i wyłapywać najważniejsze momenty w najlepszy z możliwych sposobów. W takich chwilach niezbędny jest odpowiedni balans między dobrym sprzętem, doświadczeniem i wyczuciem u fotografa. Jeśli mamy więc do wyboru fotografa z dobrym lub wątpliwej jakości sprzętem, raczej wybierzmy tego z drogim i profesjonalnym, bowiem ryzyko niepowodzenia jest zbyt wysokie i gra nie jest warta świeczki.
  4. Twarzą w twarz
    Pierwsze spotkanie z potencjalnym fotografem zwykle odbywa się za pośrednictwem jego strony internetowej. To w naszym obowiązku leży, aby dokładnie sprawdzić całe jego portfolio koncentrując się szczególnie na stylu artysty. Jeśli jego styl trafia w nasz gust, możemy przystąpić do zbadania jego dokonań. Trzecim, najważniejszym krokiem jest spotkanie się z artystą lub ewentualnie, odbycie z nim/nią rozmowy telefonicznej. Prawdziwy profesjonalny fotograf wie, że każdy klient jest ważny i zasługuje na najlepsze traktowanie. Osoby nie chcące słuchać naszych wymagań powinny zostań skreślone natychmiast. Pamiętajcie: zdjęcie wykonane bez pasji jest “głupie” i bezwartościowe. Nie oznacza to jednak, że klient musi dyktować fotografowi specjalne wytyczne jak wykonać zdjęcie, ponieważ to osoba z aparatem jest tutaj artystą, działającą pod wpływem natchnienia i chwili. Oczywiście jeśli chcemy otrzymać cały album utrzymany w czarno-białej stylistyce lub nie lubimy zimnych lub ciepłych kolorów, możemy to powiedzieć i fotograf na pewno weźmie to pod uwagę.
  5. Nie przestawaj się uczyć!
    Człowiek uczy się całe życie: to stare powiedzenie odnosi się bardzo mocno do osób związanych z fotografią. Nawet doświadczeni, profesjonalni fotografowi konstruktywnie wykorzystują swój czas, regularnie przez uczestnicząc w licznych kursach, szkoleniach, warsztatach, targach i wystawach. Wydarzenia te oferują artystom szansę spotkania się z kolegami, poszerzenia horyzontów, znalezienia nowego źródła inspiracji i przede wszystkim możliwość udoskonalenia ich umiejętności technicznych.

 

Czytaj także: Jak wybrać fotografa na ślub i Jak uzyskać najlepsze zdjęcia ślubne?

1 Comment
Share Post
1 Comment
  • Paweł Heczko
    Reply

    Bardzo dobry tekst. Pozostaje wiara, że klienci fotografów realnie skorzystają z tej wiedzy. Ja tak zrobiłem i nie żałuję. Pozdrawiam Paweł Heczko

    14 July 2015 at 09:38

Post a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.