Calendar

June 2024
M T W T F S S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Search:
Nov 21 2013

Review Yongnuo YN-622C E-TTL z DURACELL Rechargeable 2400 mAh HR6 – recenzja

No i stało się! Nareszcie wzbogaciłem się o 2 sztuki wyzwalacza / odbiornika do lamp reporterskich. Nowe projekty w moim ‘pipeline’u’ wymagają innego typu oświetlenia niż do tej pory zarówno w plenerach jak i w miejscach gdzie nie ma możliwości podłączenia lamp studyjnych. Do projektów potrzebuję jeszcze kilka sztuk odbiorników, ale wolałem na początku kupić tylko 2 sztuki, żeby zobaczyć jak działa produkt i czy naprawdę spełnia moje oczekiwania.

Yongnuo YN-622C

Szukałem wyzwalaczy w porównywarkach cen i też w różnych sklepach internetowych. Niektórzy znajomi polecali produkty firmy Yongnuo, inni sugerowali inne, a inni jeszcze inne :)  Więc wolałem sprawdzić sam co rynek oferuje. Po przeczytaniu różnych recenzji zdecydowałem się na YN-622C i najbardziej mi się opłacało zrobić zakup na Allegro. Yongnuo YN-622C Nie będę pisał jakie są specyfikacje techniczne produktu, ponieważ można o tym przeczytać tutaj, ale cechy produktu, które do mnie najbardziej przemówiły to:

 • możliwość bezprzewodowego sterowania lampami z poziomu menu aparatu
 • posiada wejście PC i można sterować lampami studyjnymi
 • ma zasięg działania do 100 metrów
 • synchronizacja w trybie HSS do 1/8000
 • każda sztuka YN-622C może pracować zarówno jako nadajnik, jak i odbiornik
 • ogólnie wszystko co można robić ‘przewodowo’ można robić również bezprzewodowo
 • … no i design :) …

Yongnuo yn-622c z lampą studyjną

Pierwsze testy zrobiłem w domu. Sygnał wyzwalacza przechodzi przez 2 ściany bez problemów. W lesie spróbowałem wyzwalać lampę z odległości 40-50 metrów i YN dobrze sobie radzi. Nie miałem jeszcze okazji spróbować czy obiecane 100 metrów zasięgu działania są rzeczywiste czy nie; wątpie, żeby była taka potrzeba by sygnał miał aż taki zasięg, ale i tak jest to ważne, ponieważ sygnał bezprzewodowy może się różnie zachowywać w zależności od miejsca, w którym się używa, jaki jest materiał ścian, podłogi, czy też siatki metalowe mogą znacznie wpływać na komunikację pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. Problemy te są związane z dyfrakcją, odbiciem i rozpraszaniem sygnału. Więc mocny sygnał daje nam więcej gwarancji lepszego działania w przeróżnych miejscach i warunkach atmosferycznych. Oto odbiornik w działaniu. yongnuo i speedlite 580ex IIEfekty pierwszej sesji z Yongnuo YN-622C można zobaczyć we wpisie Magic Olga – sesja w lesie.  W plenerze byliśmy z 20 minut, wszystko działało świetnie…. dopóki nie pojechaliśmy do innej miejscowości – również las, w której byliśmy więcej niż pół godziny. Temperatura w lesie wahała się od +5 do +6 C.

Problemy

Podczas drugiej sesji, a mianowicie na samym końcu, kiedy już tak naprawdę wszystkie ważne zdjęcia zostały zrobione, zarówno wyzwalacz jak i odbiornik przestały działać. Wyłączyli się i nie było od nich żadnego sygnału życia. Zero. Rozumiem jeśli tylko jedno urządzenie się psuje… ale obydwa? WTF!  O co tu chodzi?? Oto niektóre pomysły:

 • Nieszczęście?
 • Urządzenia do d***?
 • Dziwne pole magnetyczne w lesie w stylu x-files?
 • Czy może akumulatorki?

Nie było odpowiedzi. Trzeba było wracać. W samochodzie po kilku/kilkunastu minutach znów zaczęły działać dobrze. Hmmm… to może temperatura za niska! Trzeba było to przetestować.

Test ‘lodówkowy’

Znalazłem specjalną lodówkę, która trzyma dokładną i stabilną temperaturę +1 C. Idealnie. Temperatura jeszcze niższa niż w lesie. Włożyłem do lodówki odbiornik i nadajnik z tymi samymi akumulatorkami Duracell Rechargeable 2400 mAh (nowe). Jedno urządzenie zostawiłem włączone, a drugie wyłączone. Po 10 minutach sprawdziłem i jeszcze działają. Wróciłem 20 minut później i… urządzenie, które zostawiłem wyłączone działało (można było włączyć), ale to co włożyłem do lodówki włączonym, wyłączyło się i nie można było go włączyć z powrotem. Zmieniłem baterię na ciepłe Eneloop. I znów wszystko zaczęło sprawnie działać. Zmieniłem z powrotem baterie na Duracell, a produkt nie chciał się włączyć.

Duracell Rechargeable

Nie myślałem, że akumulatorki firmy Duracell nie działają w takich temperaturach, które wcale nie są ekstremalne. Ale też prawda, że te które kupiłem mogą być wadliwe. Nawet w najlepszych firmach może się zdarzyć zrobić jakiś wadliwy produkt. Poszukałem w internecie specyfikacji technicznych tych akumulatorków. Znalazłem tą stronę: http://professional.duracell.com/downloads/datasheets/product/Rechargeable%20Cells/Rechargeable-Cells_Rechargeable_AA.pdf duracell-specifications   Ale tu coś nie kumam. Kiedyś zrobiłem radio z diodą germanową, które działa bez zasilania, zrobiłem też malutki wyłącznik zmierzchowy z słynnym chipem ne555 i nie rozumiem dlaczego można przechowywać baterie w temperaturach plusowych, a mianowicie od +5 C, ale można je spokojnie używać do niskich temperatur aż do -10 C. Coś mi tu nie gra… albo się pomylili albo to ma jakieś znaczenie. Chciałbym wiedzieć o co tu chodzi. Napisałem do producenta P&G. I szok! Ich wsparcie techniczne jest świetna, bez zarzutów. Natychmiast odpisali bardzo kulturalnie i oferowali wysłać z powrotem akumulatorki na ich koszt, co mnie pozytywnie zaskoczyło – zwykle zwroty są na koszt klienta! Sprawdzą co się z nimi dzieje. Również prosiłem o wytłumaczenie dlaczego w specyfikacjach są takie informacje co do temperatur. Czekam na odpowiedź. Wyedytuję ten wpis jak tylko się dowiem więcej na ten temat. pandg-koperty Już otrzymałem kopertę z już przepłaconą kopertą zwrotną w środku. Planuję wysłać im akumulatorki już dziś.

 Opinie i podsumowanie

Jestem zadowolony z zakupu Yongnuo YN-622C jak również akumulatorów Duracell Rechargeable 2400 mAh. Czekam na odpowiedź od P&G, jeżeli nie pasują do polskich zimowych plenerów z temperaturami poniżej -10 będę je używał w ciepłych pomieszczeniach.  Nigdy nie miałem problemów z Duracell i zawsze spełniały moje oczekiwania. Nauczka z tego wszystkiego jest taka, że warto sprawdzać lub pytać się u producenta jakie są temperatury (i nie tylko) działania i przechowywania każdego przedmiotu przed zakupem, mogą to być baterie jak i elektronika, zwłaszcza jeżeli się planuje używać te urządzenia w ekstremalnych warunkach pracy lub atmosferycznych.

 

 

EDIT: po około 2 tygodni otrzymałem odpowiedź od P&G!!!! SZOK!! Wiedziałem, że to poważna firma, ale nie aż tak. Wysłali do mnie długi list z przeprosinami. Do listy dołączyli nowiutkie baterie 2400 mAh i zestaw innych baterii!

Cieszę się, że są takie firmy, które naprawdę dbają o zadowolenie klienta.

Happy Customer :)

0 Comments
Share Post
No Comments

Post a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.